A fogászati koronák fajtái
A fogászati koronákhoz használt anyagok jellemzően öt fő típusba tartoznak, mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya.
A porcelán koronák a legnépszerűbbek. Teljes egészében porcelánból készülnek, a legtermészetesebb megjelenést adják. A porcelán koronák azonban a legtörékenyebbek közé tartoznak, ezért vastag rétegből kell készíteni, hogy elkerüljük a korona törését, különösen az őrlőfogak esetében. Ez azt jelenti, hogy a fogból jelentős réteget kell lecsiszolni az előkészítés során, hogy elegendő hely legyen a porcelán vastagságának.
A fém koronák ezzel szemben sokkal nagyobb szilárdságot és tartósságot biztosítanak, és csak a fog egy viszonylag vékony rétegének lecsiszolását igénylik. A leggyakrabban használt fémek a nikkel, a kobalt és a króm, de arany ötvözetből készült koronák is rendelkezésre állnak.
A fém tömések egészségileg biztonságosak, mégis sokan vonakodnak készítésüktől, mások azért döntenek a porcelán mellett, mert azok esztétikusabbak.
Ha az előnyös tulajdonságokat vesszük figyelembe, akkor a kettő kombinációja, a porcelán leplezésű korona (PFM) népszerű választás. Az alapjuk fém, amit porcelán fed, ezért a PFM koronák erősebbek, mint a porcelán koronák, de természetes megjelenésűek.
Végül a műanyagból készült koronák a legköltséghatékonyabbak, de nem mindig esztétikusak és gyakran elkopnak vagy eltörnek.